Podle zprávy Doing Business 2020 si Česká republika v řešení insolvencí mírně pohoršila

31. 10. 2019 - Surveilligence / Articles

Podle zprávy Doing Business 2020 si Česká republika v řešení insolvencí mírně pohoršila

Světová banka zveřejnila 24.10.2019 nejnovější zprávu Doing Business 2020, která každoročně srovnává podnikatelské prostředí ve 190 zemích světa. V žebříčku řešení insolvencí, takzvaném Resolving insolvency (zohledňující čas, náklady a výsledek insolvenčních řízení), se Česká republika umístila na 16. místě. Oproti loňsku si Česká republika o jednu příčku pohoršila.

V ukazateli výtěžnosti přihlášených pohledávek zajištěných věřitelů (který říká, kolik jsou věřitelé schopni získat v insolvenčním řízení z každé přihlášené 100 korunové pohledávky) si Česká republika mírně polepšila z 67,40 % na 67,50 %. Například v roce 2012 to bylo jen 56 %.

Podle průzkumu trvá insolvenční řízení v České republice v průměru 2 roky a 1 měsíc. Stejně jako loni. Například v roce 2012 trvalo v průměru 3 roky, tedy o 11 měsíců déle než dnes.

Žebříčku řešení insolvencí vévodí Finsko. Podle průzkumu Světové banky tam insolvenční řízení trvá v průměru devět měsíců. Tedy třikrát kratší dobu než u nás. Lepší je i uspokojení věřitelů. Ti jsou ve Finsku podle průzkumu Světové banky schopni vymoci v insolvencích z každé stokoruny 88 korun, tedy téměř o pětinu víc než v Česku.

Vybrané podmínky z metodiky stanovování míry výtěžnosti pohledávek (v původním anglickém znění):

The recovery rate is recorded as cents on the dollar recovered by secured creditors through judicial reorganization, liquidation or debt enforcement (foreclosure or receivership) proceedings.

Assumptions about the business - the business:

  • Is a limited liability company.
  • Operates in the economy’s largest business city. For 11 economies the data are also collected for the second largest business city.
  • Is 100% domestically owned, with the founder, who is also chairperson of the supervisory board, owning 51% (no other shareholder holds more than 5% of shares).
  • Has downtown real estate, where it runs a hotel, as its major asset.
  • Has a professional general manager.
  • Has 201 employees and 50 suppliers, each of which is owed money for the last delivery.
  • Has a 10-year loan agreement with a domestic bank secured by a mortgage over the hotel’s real estate property. A universal business charge (an enterprise charge) is also assumed in economies where such collat¬eral is recognized. If the laws of the economy do not specifically provide for an enterprise charge but contracts commonly use some other provi¬sion to that effect, this provision is specified in the loan agreement.
  • Has observed the payment schedule and all other conditions of the loan up to now.
  • Has a market value, operating as a going concern, of 100 times income per capita or $200,000, whichever is greater. The market value of the company’s assets, if sold piece-meal, is 70% of the market value of the business.