Případ č. 38: Úhrada ceny za nákup podílu ve společnosti, a to z peněžních prostředků vyvedených ze společnosti na nákup fiktivních služeb.

10. 11. 2020 - Surveilligence / Asset Stripping Cases

Seriál o vyvádění majetku firem

Každý týden na příkladech z praxe zveřejňujeme zajímavé případy vyvádění majetku z firem.

Případ č. 38: Úhrada ceny za nákup majoritního podílu v poškozené společnosti, a to z peněžních prostředků vyvedených z poškozené společnosti na nákup fiktivních služeb.

Vrcholní manažeři společnosti UNIMAL vymysleli důmyslný plán, aby skrytě a hlavně zadarmo (resp. za peníze UNIMAL) získali nad UNIMAL vlastnickou kontrolu na úkor původního akcionáře – společnosti BECAR. Manažeři UNIMAL nejprve výhodně získali od společnosti BECAR majoritní akciový podíl ve společnosti UNIMAL, a to za dlouhodobého přesvědčování a poskytování falešných zpráv společnosti BECAR o negativní hospodářské situaci a hrozícím konkurzu UNIMAL.

Následně manažeři vyvedli z UNIMAL peněžní prostředky ve výši 1,95 mil. USD (46.468.500 Kč) maskované nákupem fiktivních služeb bez reálného plnění od účelově založené společnosti AVECA (kterou skrytě ovládali). Společnost AVECA použila tyto prostředky ve výši 2 mil. USD na odkup majoritního akciového podílu UNIMAL, který drželi manažeři. Vzhledem k jejich přesvědčování poškozené společnosti BECAR o blížícím se úpadku UNIMAL získali kontrolu nad UNIMAL za úmyslně podhodnocenou cenu 2 mil. USD, kterou zaplatili z vlastních prostředků UNIMAL.

Manažeři byli odsouzeni za zvlášť závažný zločin podvodu spáchaný ve spolupachatelství a dostali trest odnětí svobody na 5 let a náhradu škody.

Schéma

O jednotlivých osobách
Poškozená společnost BECAR vlastnila majoritní podíl 500.907 ks akcií společnosti UNIMAL, který představoval 88,16 % základního jmění UNIMAL.
Vzhledem k nedobré finanční situaci ve společnosti UNIMAL, v období od 1. 7. 2002 do 25. 7. 2003, byl pan Ondřej, zaměstnanec společnosti BECAR, dosazen do funkce generálního ředitele UNIMAL za účelem dozoru nad restrukturalizací UNIMAL. Hlavní pachatelé, pánové Karel a Kamil, byli vrcholní manažeři společnosti UNIMAL.
Vlastníkem společnosti AVECA byl pan Jiří, který byl údajně jedním z věřitelů společnosti UNIMAL.
V listopadu 2004 pánové Karel a Kamil založili společnost AVECA a jako jejího jednatele nominovali pana Jiřího. Druhým jednatelem se později stal pan Petr. Formálním vlastníkem společnosti AVECA byl pan Jiří, ale ve skutečnosti společnost ovládali pánové Karel a Kamil.

Prodej akcií UNIMAL společností BECAR pánům Karlu a Kamilovi
Pan Ondřej, bývalý zaměstnanec společnosti BECAR, byl dosazen BECAR do funkce generálního ředitele UNIMAL za účelem dozoru nad restrukturalizací UNIMAL. Pan Ondřej ale úmyslně podával společnosti BECAR falešné poplašné zprávy o negativní hospodářské situaci UNIMAL.

Jako důsledek obavy o vývoj v UNIMAL uzavřel dne 25. 7. 2003 BECAR jako majoritní držitel 500.907 ks akcií (což činilo 88,16 % základního jmění UNIMAL) s pány Karlem a Kamilem smlouvy o koupi akcií, dle kterých prodal panu Karlovi 400.726 ks akcií na zálohově dojednanou cenu ve výši 40.072,60 Kč za akcii a panu Kamilovi 100.181 ks akcií za zálohově dojednanou cenu ve výši 10.018,10 Kč za akcii. Kupní cena se skládala z pevné části kupní ceny, kterou pánové Karel a Kamil zaplatili v době uzavření smlouvy (viz částky výše) a tzv. doplatku definovaného níže.

BECAR tak prodal pánům Karlovi a Kamilovi akcie UNIMAL, aby jakožto noví vlastníci majoritního podílu a vrcholní manažeři společnosti UNIMAL tuto společnost vyvedli z tíživé hospodářské situace a následně společnost UNIMAL prodali a doplatili společnosti BECAR kupní cenu podle jedné ze dvou variant:

  • Varianta č. 1: za minimální cenu ve výši 2 mil. USD, pokud pan Karel a pan Kamil prodají své podíly oba najednou a nejpozději ve lhůtě dvou let od jejich koupě toliko kupci jednajícímu v dobré víře, nebo
  • Varianta č. 2: za cenu stanovenou znalcem, pokud pan Karel a pan Kamil své podíly prodají po uplynutí lhůty dvou let, nejpozději ve lhůtě do tří let, jakékoli osobě, nebo pokud v tomto období BECAR pana Karla a pana Kamila písemně požádá o doplatek kupní ceny.

V době prodeje se společnost UNIMAL nacházela ve značných finančních problémech, proto záměrem BECAR bylo, aby se pánové Karel a Kamil pokusili z pozice vrcholných manažerů krizovou situaci zvrátit, UNIMAL stabilizovat a balík jeho akcií následně prodat se ziskem, o který by se dělili s BECAR.

Založení účelové společnosti AVECA
Ekonomická situace UNIMAL se začala obracet k lepšímu v polovině roku 2004. Již ke konci tohoto roku však pan Karel a pan Kamil počali realizovat plán, jak dosáhnout toho, aby se s nimi úzce spřízněná osoba zmocnila předmětného balíku akcií za co nejnižší možnou cenu a oni si tak zachovali vliv na chod UNIMAL i v následujících letech (a na z toho plynoucí významné finanční výhody).

V listopadu 2004 pánové Karel a Kamil tak prostřednictvím pana Jiřího založili společnost AVECA.

AVECA získala prostředky na pořízení akcií UNIMAL ze společnosti UNIMAL
Protože pánové Karel a Kamil věděli, že společnost AVECA nedisponuje finančními prostředky na odkup jejich obchodních podílů ve společnosti UNIMAL, vytvořili historii několika obchodních transakcí, na jejichž základě zařídili převod prostředků z UNIMAL do AVECA.

Krátce po vzniku AVECA tak společnost UNIMAL (pod vedením pánů Karla a Kamila) uzavřela několik účelových smluv, jejichž jediným účelem bylo skrytě vyvést finanční prostředky z UNIMAL do AVECA. Jednalo se o následující smlouvy:

  • Smlouva o zprostředkování se společností AVECA, zastoupenou jednatelem, panem Jiřím, a
  • Smlouva o vzájemné spolupráci se společností PATER, zastoupenou jednatelem, panem Petrem.

Služby, které měly být společnostmi AVECA a PATER na jejich základě poskytnuty, nebyly vykonány buď vůbec, nebo jen v omezeném rozsahu, přičemž finanční prostředky, které za zmíněné služby UNIMAL zaplatil, putovaly buď přímo, nebo nepřímo přes další smlouvu (smlouva o půjčce mezi PATER a pány Karlem a Kamilem) na účet nově založené společnosti AVECA.

Část finančních prostředků ve výši 25.000.000 Kč obdržela společnost AVECA od společnosti UNIMAL na základě pohledávky za UNIMAL, kterou jí postoupila společnost KOLEKT. Postoupení pohledávky a její splácení bylo dalším účelovým obchodem, který sloužil k vyvedení finančních prostředků ze společnosti UNIMAL ve prospěch AVECA.

Celkově lze shrnout, že společnost AVECA obdržela v období od 30. 3. 2005 do 2. 5. 2005 od společnosti UNIMAL částku v souhrnné výši 1,95 mil. USD (46.468.500 Kč), kterou posléze použila na zakoupení většinového balíku akcií UNIMAL. Převody do společnosti AVECA se uskutečnily buď přímo z účtů UNIMAL, nebo přes bankovní účty společností PATER a SENTI.

AVECA ve skutečnosti ale nemohla být kupcem v dobré víře (jak vyžadovala smlouva z 25. 7. 2003), neboť AVECA nevyvíjela žádnou hospodářskou činnost a nedisponovala žádnými vlastními finančními prostředky potřebnými k zakoupení akcií UNIMAL. Ty jí byly poskytnuty teprve účelovými transakcemi z UNIMAL.

Přesvědčování BECAR o tom, že UNIMAL je v konkurzní situaci
Pan Ondřej, po vzájemné dohodě s pány Karlem a Kamilem a za pomoci pana Jiřího, zástupce AVECA, i v době po uzavření smluv o koupi akcií ze dne 25. 7. 2003, kdy již nezastával funkci generálního ředitele v UNIMAL, nadále předkládal společnosti BECAR zprávy o špatném ekonomickém stavu UNIMAL, a vytvářel tak v BECAR dojem, že společnosti UNIMAL hrozí bezprostřední uvalení konkurzu.

Pan Ondřej rovněž utvrdil BECAR v přesvědčení o nutnosti prodat podíl ve společnosti UNIMAL pánům Karlu a Kamilovi, jakožto jediným osobám, které jsou schopny společnost UNIMAL před hrozícím konkurzem zachránit.

Úmyslem pana Ondřeje bylo přesvědčit BECAR o tom, že hodnota UNIMAL nedosahuje ani hodnoty 2 mil. USD a že je pro BECAR výhodné postupovat podle varianty č. 1, což by panu Karlovi a panu Kamilovi umožnilo prodat své podíly v UNIMAL a následně se jich zmocnit za minimální cenu ve výši 2 mil. USD.

Pánové Karel a Kamil vyrozuměli svým dopisem za dne 15. 4. 2005 společnost BECAR o svém úmyslu prodat akcie společnosti UNIMAL (podle varianty č. 1) společnosti AVECA, která by měla být jedním z věřitelů společnosti UNIMAL.

V dopise dramaticky líčili kritickou situaci s hlavním věřitelem UNIMAL – Konsolidační agenturou, která se rozhodla prodat splatnou pohledávku za UNIMAL ve výši 95 mil. Kč „nepřátelské straně“, přičemž tato částka společně s dalšími sankcemi měla tvořit exekuční titul až do výše 195 mil. Kč proti všem bankovním účtům UNIMAL.

V této „kritické situaci“ museli pánové Karel a Kamil najít řešení s tím, že měli pouze dvě možnosti: buď vyhlásit bankrot, nebo zaplatit 95 mil. Kč Konsolidační agentuře. Dále v dopise popisovali, jak museli vysvětlovat věřitelům, že nedostanou příští měsíc zaplaceno, a jak museli jednat s odbory o pozdním vyplacení mezd a že museli bojovat za možnost zaplatit Konsolidační agentuře v době, kdy pohledávka již byla prodána.

Pánové Karel a Kamil v dopise připomněli, že jejich hlavním úkolem je získat pro BECAR alespoň 2 mil. USD. Rovněž vysvětili důvody prodeje akcií právě panu Jiřímu: že jeho peníze by byly v ohrožení, pokud by UNIMAL zbankrotoval, protože jim pomohl vyřešit situaci s Konsolidační agenturou a získat 95 mil. Kč, a nakonec, že byl ochoten zaplatit 2 mil. USD za akcie UNIMAL, aby měl lepší kontrolu nad svou expozicí v UNIMAL. Pan Jiří byl ve skutečnosti věřitelem UNIMAL pouze formálně, na základě účelově postoupené pohledávky od společnosti KOLEKT. Celkově pánové Karel a Kamil zatajili své úzké napojení a spolupráci s AVECA, potažmo jejím jednatelem, panem Jiřím.

Společnost BECAR tak byla uvedena v omyl pány Karlem a Kamilem následně:

  • V osobě kupujícího – společnost BECAR nevěděla, že AVECA je pouze nastrčeným subjektem.
  • V původu prostředků 2 mil. USD – společnost BECAR nevěděla, že tyto byly v součinnosti s panem Jiřím a panem Petrem účelově vyvedeny z UNIMAL v rozporu se zákazem finanční asistence.
  • V pomoci pana Jiřího s úvěrem od Konsolidační agentury – společnost BECAR nevěděla, že dané služby nebyly poskytnuty, že šlo pouze o zástěrku, jak vyvést finanční prostředky z UNIMAL.
  • V ohrožení peněz pana Jiřího v případě konkurzu UNIMAL – společnost BECAR nevěděla, že pan Jiří ve skutečnosti žádné pohledávky nemá a jeho peníze v ohrožení nejsou.
  • V ekonomické situaci UNIMAL – společnost BECAR nevěděla, že situace je mnohem lepší a pány Karlem a Kamilem je líčena záměrně dramaticky, aby BECAR nabyla dojmu, že cena 2 mil. USD je výhodná.

Především ale pánové Karel a Kamil potřebovali, aby BECAR ani neuvažovala o realizaci práv, vyplývajících ze smluv o koupi akcií z 25. 7. 2003, které jí náležely i v době po převodu vlastnictví k akciím. Tomu všemu se chtěli pánové Karel a Kamil vyhnout, a to poskytováním nepravdivých informací o kritické finanční situaci, na jejichž základě nebylo možné uvažovat o vyšší hodnotě akcií (tedy ani vyšší ceně) a očekávat brzké zlepšení. Celkově tak měla tvrzená nedobrá ekonomická situace jednak obhájit důvodnost samotného prodeje a jednak demotivovat BECAR, aby se nezačala o dění více zajímat, a zejména činit nějaké kroky, když by neměla výhled finančního zisku.

Prodej akcií UNIMAL společnosti AVECA
Dne 5. 5. 2005 pánové Karel a Kamil prodali nastrčené společnosti AVECA, jakožto v dobré víře jednajícímu kupci, veškeré jimi vlastněné podíly (představující 500.907 ks akcií, tedy 88,16 % základního jmění UNIMAL) za cenu 2 mil. USD (dle přepočtu 47.660.000 Kč, tedy jednu akcii UNIMAL za 95,15 Kč).

Pánové Karel a Kamil tak umožnili, aby se jimi nastrčená společnost AVECA, formálně představovaná osobou pana Jiřího, zmocnila jejich obchodního podílu ve společnosti UNIMAL, ve výši 88,16 % za minimální cenu 2 mil. USD. Pánové Karel a Kamil si, s ohledem na svoji pozici ve společnosti UNIMAL, museli být vědomi skutečné hodnoty jedné akcie, a tedy záměrného podhodnocení této kupní ceny, čímž poškozené společnosti BECAR způsobili škodu nejméně ve výši 70.841.423 Kč. Těmito převody pánové Karel a Kamil vědomě porušili smlouvu o prodeji akcií ze dne 25. 7. 2003, který jim tento typ transakce výslovně zakazoval a jeho porušení by bylo důvodem ke zpětnému odkupu akcií společnosti UNIMAL ze strany BECAR.

Opční smlouvy s AVECA na předkupní právo k akciím UNIMAL
Zároveň dne 5. 5. 2005, čili ve stejný den, kdy došlo k prodeji akcií UNIMAL společnosti AVECA, uzavřeli pánové Karel a Kamil s AVECA opční smlouvy, podle kterých pan Karel získal předkupní právo k 66 % a pan Kamil k 34 % akcií UNIMAL, které bude v době uplatnění opce společnost AVECA vlastnit.

Ve stejný den rovněž uzavřeli:

  • Pan Karel s panem Martinem smlouvu o koupi 1 akcie AVECA a s panem Milanem smlouvu o koupi 39 akcií společnosti AVECA.
  • Pan Ondřej s panem Martinem smlouvu o koupi 40 akcií společnosti AVECA.
  • Pan Kamil s panem Martinem smlouvu o koupi 20 akcií společnosti AVECA.

Vypořádání s BECAR
Společnost BECAR obdržela od pánů Karla a Kamila částku 2 mil. USD, jakožto doplatek kupní ceny. Společnost BECAR přijala cenu 2 mil. USD v domnění, že jde o řádnou kupní cenu, a nenamítala porušení, resp. zneužití smlouvy, čímž jí byla způsobena škoda spočívající minimálně v rozdílu mezi částkou, kterou společnost BECAR obdržela, a mezi částkou, kterou by mohla obdržet za předpokladu, že by obžalovaní nepostupovali podvodně, nýbrž řádně.

Škoda

Vrcholní manažeři společnosti UNIMAL vymysleli důmyslný plán, aby skrytě a hlavně zadarmo (resp. za peníze UNIMAL) získali nad UNIMAL vlastnickou kontrolu na úkor původního akcionáře, společnosti BECAR. Manažeři UNIMAL nejprve výhodně získali od společnosti BECAR majoritní akciový podíl ve společnosti UNIMAL, a to za dlouhodobého přesvědčování a poskytování falešných zpráv společnosti BECAR o negativní hospodářské situaci a hrozícím konkurzu UNIMAL a o nutnosti prodat její akcie.

Pan Karel, pan Kamil, AVECA, její jednatel pan Jiří a do určité míry i další fyzické a právnické osoby tvořili jakousi spolupracující skupinu, která vzájemně koordinovala své jednotlivé kroky a směřovala k jedinému (předem nepochybně domluvenému) cíli, jímž bylo umožnění převodu akcií na AVECA.

Následně manažeři vyvedli z UNIMAL peněžní prostředky ve výši 1,95 mil. USD (46.468.500 Kč) maskované nákupem fiktivních služeb bez reálného plnění od účelově založené společnosti AVECA (kterou skrytě ovládali). Společnost AVECA použila tyto prostředky ve výši 2 mil. USD na odkup majoritního akciového podílu UNIMAL, který drželi manažeři. Ve výsledku tak AVECA koupila akcie UNIMAL od pánů Karla a Kamila za vlastní peníze UNIMAL.

Vzhledem k jejich přesvědčování poškozené společnosti BECAR o blížícím se úpadku UNIMAL získali kontrolu nad UNIMAL. Pan Ondřej i pánové Karel a Kamil se prostřednictvím AVECA zmocnili za úmyslně podhodnocenou cenu a skrytě před poškozenou společností BECAR majoritního podílu ve společnosti UNIMAL, a to konkrétně 500.907 ks akcií (88,16% obchodní podíl), což představuje veškerý podíl, který poškozená společnost BECAR dne 25. 7. 2003 prodala panu Karlovi a panu Kamilovi za kupní cenu 2 mil. USD.

Škoda byla stanovena jako rozdíl mezi obdrženou částkou a hodnotou akcií stanovenou znaleckým posudkem vypracovaným pro účely vytěsnění minoritních akcionářů. S ohledem na znalecké ocenění akcií, v době před prodejem akcií UNIMAL společnosti AVECA, si pánové Karel a Kamil byli vědomi skutečné hodnoty jedné akcie. Svým jednáním si přisvojili akcie UNIMAL v hodnotě 189.342.846 Kč (dle znaleckého ohodnocení), a způsobili tak společnosti BECAR (po odečtení uhrazené zálohově dojednané ceny) škodu ve výši 189.292.755 Kč.

Trest

Soud prvního stupně kvalifikoval jednání pana Karla a pana Kamila jako zvlášť závažný zločin podvodu spáchaný ve spolupachatelství a uložil jim shodný trest odnětí svobody v trvání 5 let a shodný trest zákazu činnosti, spočívající v zákazu výkonu funkce či člena statutárního orgánu obchodních společností na dobu 10 let. Současně jim uložil povinnost společně a nerozdílně zaplatit jako náhradu majetkové škody poškozené společnosti BECAR částku ve výši 70.841.423 Kč.

ZDROJE

Usnesení Nejvyššího soudu ČR, 8 Tdo 785/2019, [NS 1865/2020]

Schéma: úhrada ceny za nákup majoritního podílu v poškozené společnosti, a to z peněžních prostředků vyvedených z poškozené společnosti
Maskování: fakturací za nákup fiktivních služeb

obr-4bbc79877da31d24877fee1011716bf8